Sredinom septembra je vreme i dalje toplo, ali polako osećamo promene – od skraćivanja dnevne svetlosti, do nižih temperatura tokom jutra i večeri. Kraj leta i početak jeseni su zato idealni za radove u dvorištu. Temperature nisu previsoke kao u julu, a obilne padavine i jesenji vetar još nisu došli do naših krajeva. Osim što su vremenski uslovi idealni za rad, ovaj period je najbolji za održavanje spoljašnjeg prostora i kao priprema za zimske mesece. U nastavku teksta vam dajemo savete šta sve treba urediti u dvorištu pre jeseni i kako najbolje održavati travnate i popločane površine.
Uređeni žbunovi i cveće pored popločanih staza
Možda izgleda nepovezano, ali održavanje flore koja stvara prirodne bordure stazama i većim pločnicima pomaže i u održavanju samog popločanja. Te tako grabljanje lišća i metenje popločane površine pre jakih kiša pomaže u sprečavanju mrlja na cigli, behatonu ili kamenu. Plevljenje travnjaka, bašte ili površine pokrivene malčom oko popločanog terena, takođe, može pomoći da površina bude glatka tako što ne dozvoljava da ih rast korena korova pomera tokom vetrovitog i kišovitog vremena.
Nahranite travnjak u susret jeseni
Pošaljite svoje dvorište u zimu sa hranljivim materijama koje su mu potrebne da preživi dug, hladan san. Dodajte jesenje đubrivo za travnjak sa visokim sadržajem fosfora da biste podstakli rast korena i uživali u bujnom, zelenom travnjaku u proleće.
Posle čišćenja površine pokrivene behatonom sledi i redovno fugovanje
Kada se popločana površina očisti, spremni ste za nanošenje peska za fuge. Kvarcni pesak se koristi za popunjavanje predviđenih razmaka između behaton ploča. Kvarcni pesak ne sme biti presitne granulacije jer će u tom slučaju vrlo brzo propadati u niže slojeve, to jest, ka zemlji i neće služiti svrsi. Svrha fuga jeste i to da pojedinačne behaton kocke ne udaraju jedna o drugu prilikom hodanja ili kretanja motornih vozila, te da im da određen razmak kako bi ploče međusobno bile povezane a da se ne obiju. Kvarcni pesak između ploča treba redovno održavati. Te je jednom godišnje dovoljno tvrdom četkom ravnomerno naneti po popločanoj površini pesak kako bi on dopunio fuge. Dugoročno fuge popunjene kvarcnim peskom pomažu u održavanju površine držeći behaton na mestu, sprečavaju nicanje korova u pukotinama, kao i infiltraciju vode i najezdu insekata.